Pavel Matoušek - Václav Dvořák: Mimo osu

20.01.2022

Pavel Matoušek a Václav Dvořák se ve svých pracích dlouhodobě zabývají vizuálním vnímáním odlišných estetických architektonických konceptů, které prezentují ve svých fotografiích. Tématem výstavního projektu Mimo osu studenta a absolventa Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně je "jiné město", které je k vidění opět v dočasných prostorách galerie Edikula. Výstava představuje dvě odlišné strany města, které se vzájemně doplňují a vytvářejí tak "nový" netradiční pohled na město. Série šesti velkoformátových fotografií spojuje abstraktní fotografie rozličných městských výjevů s detailními fotografiemi architektonických anomálií. Dohromady tak vytváří esteticky hodnotný soubor, který konfrontuje naše každodenní vnímání místa, kde žijeme skrývající mnohdy nám neviditelné zajímavé estetické detaily.

Pavel Matoušek and Václav Dvořák have dealt for some time with the visual perception of different aesthetic architectural concepts they present in their photographs. The exhibition project of the student's and the graduate's of the Faculty of Art and Design of the Jan Evangelista Purkyně University Outside the Axis shows us "another city," which can be seen again in the temporary premises of the Edikula Gallery. The exhibition presents two different sides of the city, which complement each other and thus create a "new" non-traditional view of the city. The series of six large-format photographs combines abstract photographs of various urban scenes with detailed photographs of architectural anomalies. Together, they create an aesthetically valuable ensemble that confronts our daily perception of the place where we live, which often hides interesting aesthetic details that are unrecognized by us.

Grafická podoba výstavy, Autor: Johana Kalaninová
Grafická podoba výstavy, Autor: Johana Kalaninová

FOTOREPORTÁŽ













PAVEL MATOUŠEK - VÁCLAV DVOŘÁK

Mimo osu 11. 1. - 11. 2. 2022 

Prezentované kurátorské texty sú výsledkom spolupráce kurátoriek Galérie Edikuly Kristýny Mikešovej a Jany Gazdagovej so študentkami predmetu Kurátorství v praxi I na Semináři dějin umění FF MUNI, vedeného prof. Ladislavom Kesnerom a spomínanými kurátorkami. Študentky boli súčasťou celého výstavného procesu, od výberu projektu, cez komunikáciu s umelcami až po samotnú inštaláciu, či napísanie kurátorského textu.  

Výstava nesoucí název Mimo osu prezentuje deset velkoformátových tisků černobílých fotografií od autorů Pavla Matouška a Václava Dvořáka. Autoři se v tomto cyklu zaměřují na propojování dvou různých pohledů na město a městskou krajinu. Zabývají se pozorováním architektonických vyosenin a zároveň se snaží nahlížet na město jako na abstraktní strukturu. 

Vystavené fotografie spojuje absence barev a hledání nových úhlů pohledu na městskou architekturu a její okolí. Do fotografií pronikají skutečnosti, které nemusí být na první pohled patrné. Výsledné snímky architektury mohou v divákovi vyvolávat potřebu stavby "opravit" tak, aby odpovídaly symetrii a byly na pohled přirozenější a příjemnější. Záznamy staveb jsou postaveny do kontrastu s abstraktní rozostřeností pohledů na městskou krajinu. Podobnost v atmosféře všech fotografií můžeme najít právě v oné nejasnosti asymetrie a rozostřeného pohledu dvou nedílně spjatých míst. 

Spolupráce autorů vznikla spontánně, vzešla z dlouholetého přátelství a ze společného zájmu o architekturu a fotografii. Václav Dvořák prvotně vycházel z eseje architekta Jana Turnovského Poetika zedního výstupku. Turnovský se zaobírá konkrétně Wittgensteinovým domem ve Vídni a jeho výstupkem ve zdi a s ním souvisejícím vyosením, které se různě projevuje na fasádě stavby. Budovy na svých fotografiích Václav Dvořák nalézal náhodně při pozorování architektury kolem sebe na různých místech po České republice, zatím co Pavel Matoušek vnesl do této série svůj osobitý pohled na urbanistickou přírodu. 

Kurátorský tým: Lucie Kratochvílová, Magdalena Daňková, Adéla Lisáková, Denisa Kadlčíková, Klára Ondrová, Kateřina Jandová

---

Výstava nesoucí název Mimo osu, je výsledkem intermediální spolupráce, která sestává z pěti velkoformátových tisků fotografií od obou autorů, celkem je tedy ke zhlédnutí deset snímků zachycujících scény z městského prostředí. Záběry vykreslují rozlišné pohledy na město, jeho působení a naše vnímání, spojují prostředí města skrze stavby typicky městské, jako jsou rodinné či panelové domy. Poukazují na komplexní charakter prostředí, ve kterém dochází k fúzi - starého s novým, organického s anorganickým, soukromého s veřejným. 

Fotografie zachycují místa, kolem kterých denně chodí jednotky, desítky či stovky lidí... možná dokonce i my poznáváme některé ze zobrazených zákoutí. Motivy, které v sobě mohou nést určité memento, konkrétní vzpomínku autora na jemu známé místo, však poskytují prostor běžnému divákovi ke kontemplaci nad budovami, ze kterých se přes optiku fotografa stávají artefakty. Otázku času autor zkoumá při pohledu na funkčnost a fyzický stav staveb. 

Na vystavených snímcích můžeme pozorovat fasády, které nám dokáží na položené otázky odpovědět. Jejich práce přimějí diváka zastavit a ponořit se do hledání odpovědí na jejich postupně vyvstávající otázky. Díky tomuto máme příležitost cítit a vidět nás obklopující architekturu města svěžím okem. Prvky typického města, které vidíme každý den, se zdají být tak obyčejné a nenápadné, že si nevšimneme, když některé detaily začnou tuto rovinu přesahovat. Nakonec je na každém z diváků, aby usoudil, kdo nebo co je "mimo onu osu".

Prostřednictvím fotografie je na diváka přenášen nejen vizuální dopad, ale též konkrétní otázky. Dnes nám fotografie poskytuje štědrý prostor ke zpracování těch autorových," vysvětluje Pavel jeho přístup k tvorbě. "Fotka je vynikající médium, které poskytuje možnosti přístupu, vytváření a reformování lidských zkušeností. Navzdory své popisné přesnosti je fotografie zároveň silně nejednoznačná. Dekódování jejího významu a obsahu vždy závisí na kontextu a předchozí zkušenosti diváka," vyzývá diváky k participaci.

Kurátorský tým: Nadiia Danylova, Barbora, Macháčková, Zuzana Urbanová, Paulina Horvathová, Karolína Bujaková

---

Stejně jako minulý rok je kvůli pandemii přesunut výstavní prostor Galerie Edikuly do oken Ústřední Knihovny Filozofické fakulty MUNI, jejíž prostory poskytují odlišné výstavní podmínky a umožňují tak výstavu přiblížit i divákům mimo univerzitu. Tato situace tak přináší jedinečnou možnost prezentovat fotografickou sérii Mimo osu Václava Dvořáka a Pavla Matouška. Jejich série spojuje dva odlišné pohledy na městskou zástavbu a nabízí propojení dvou zdánlivě různých světů. Oba tyto pohledy na městskou architekturu nesou prvek určitého narušení. Jednou ve formě geometrické odchylky, způsobené rozdílnou osou pro vnější a vnitřní vzhled budovy, podruhé jsou budovy zobrazené v kontaktu s motivem přírody. Václav Dvořák plánuje rozdělanou sérii rozdílných os v budovách typizovat a uspořádat do katalogu. Inspirací mu jsou myšlenky Jana Turnovského obsažené v knize Poetika zedního výstupku. Pavel Matoušek se pak zabývá spíše estetickou kompozicí fotografií. Zálibou obou autorů je pozorování drobných odchylek na architektuře, které by mohli kolemjdoucí snadno přehlédnout. Tato výstava tak dává divákům možnost inspirovat se a stejně jako autoři fotografií se pozastavit nad drobnými zdánlivých nepřesnostmi, které se naskýtají v našem okolí a ocenit krásu těchto nevšedních detailů.

Kurátorský tým: Karolína Haasová, Kristýna Hanzová, Barbora Hudáčková, Jana Semrádová, Eliška Valíčková 

Pavel Matoušek (*1989) ve svých fotografiích se dlouhodobě zabývá tématy, jako jsou zkušenost, prožitek nebo příroda. Pro Matouškovu tvorbu je typické spojení s přírodou, které nejlépe vystihuje pojem Natura vincit, jenž se stal názvem jeho předešlé výstavy a objevuje se i na aktuální výstavě. Stejně jako Václav Dvořák, i on vystudoval obor Fotografie na Fakultě umění a designu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde nadále pokračuje ve studiu Vizuální komunikace. 

Václav Dvořák (*1977) vystudoval architekturu na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a již při studiu ho oslovila fotografie. Sám si vytvořil Cameru obscuru, s kterou začal posléze experimentovat. Později ho fotografie zaujala natolik, že vystudoval obor Fotografie na Fakultě umění a designu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde se také seznámil s Pavlem Matouškem. Mimo jiné studoval také na CEPT University v Ahmedabadu v Indii 


OTEVÍRACÍ DOBA
Galerie Edikula je otevřena každý pracovní den od 8 do 20 hodin.
Najdete nás v prvním patře na Arna Nováka 1, budova C, FF MU.
Autorka loga Tereza Bierská
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!