Alexandra Kopúnková: PARA & DYM

16.05.2023
Trvání 17. 5. 2023 - 16. 6. 2023

Kurátorka: Šárka Kovaříková, Kristýna Mikešová 


Projekt umělkyně Alexandry Kopúnkové – Para a Dym, integruje užité a volné umění, a to s cílem diskutovat o lidové kultuře, identitě a paradoxu vztahu mezi tzv. lokálním designem jako trendovým pojmem a skutečným lokálním designem v kontextu historie a geopolitiky. V minulosti (přibližně do roku 1945) se na našem území používala koutní plachta v rámci poporodního rituálu jako ochrana před zlými silami. Textilie zdobená vyšívanými ochrannými symboly měla ženě a novorozenému dítěti poskytnout soukromí, klid, bezpečí a v rámci duchovního rozměru chránit před nebezpečími jako je například prokletí. Koutní plachta navržená pro tento projekt kombinuje historické i současné symboly a znázorňuje témata očisty a ochrany reprezentované prostřednictvím elementů vody a ohně jakožto prostředků pro jejich dosažení. Projekt tedy přináší příklad využití lokálních prvků z historického kontextu pro vytvoření současného designového konceptu.


//en//

Opening: May 16, 2023 18:00

Duration: May 17, 2023 – June 16, 2023

Curators: Šárka Kovaříková, Kristýna Mikešová


The project of artist Alexandra Kopunkova – Para a Dym (“Steam and Smoke”), integrates applied and independent art, with the aim of discussing folk culture, identity and the paradox of the relationship between so-called local design as a trendy concept and real local design in the context of history and geopolitics. In the past (until about 1945), the corner sheet was used in our territory as part of a postpartum ritual as protection against evil forces. The fabric, decorated with embroidered protective symbols, was intended to provide privacy, peace, security and, within a spiritual dimension, to protect the woman and the newborn child from dangers such as curses. The corner sail designed for this project combines historical and contemporary symbols and depicts the themes of purification and protection represented through the elements of water and fire as the means to achieve them. The project therefore provides an example of using local elements from a historical context to create a contemporary design concept.

Grafická podoba výstavy, Autor: Johana Kalaninová
Grafická podoba výstavy, Autor: Johana Kalaninová

FOTOREPORTÁŽ 

ALEXANDRA KOPÚNKOVÁ

Para & Dym

16. 5. –16. 6. 2023 
Kurátorky:
 Šárka Kovaříková, Kristýna Mikešová


Výstavní projekt Alexandry Kopúnkové Para & Dym přejímá svůj název od textilního díla, které tvoří základní kámen této instalace. Dílo v sobě snoubí propojení užitého a volného umění a vzbuzuje otázky ohledně proměn vztahu k lidové kultuře a jejímu prostupování do dnešní doby. Co pro nás znamenají tradice a rituály? Jaké mají v našich životech místo? Kde mají jednotlivé zvyky základ, z čeho se vyvíjely a jak se formovaly? Jaké rituály praktikujeme dnes a jaký je náš vztah k nim? 

Prostředkem pro myšlenkové vyjádření a vizuální ztvárnění se pro autorku stává koutní plachta, jejíž původní funkce se postupem času vytrácela. Historicky se jednalo o tkanou textilii využívanou v rámci poporodního rituálu přibližně do roku 1945. Látka sloužila k fyzickému rozdělení místnosti a vytvářela prostor pro rodičku a novorozence. Na duchovní rovině ztělesňovala hranici chránící před zlými silami. Vystavovaná ručně tkaná koutní plachta pocházející ze západního Slovenska kombinuje tradiční a současné symboly. Motivy vody a ohně, odkazují na témata očisty a ochrany, kterých lze skrze tyto přírodní elementy dosáhnout. Součástí vyšívaného motivu jsou bylinky, a to čistec lesní a třemdava bílá, které byly tradičně do látek zašívány pro svou léčivou a údajně magickou moc. 

Výstava v Galerii Edikula zprostředkovává pomyslný návrat/cestu ke kořenům skrze dílo, které do prostoru vnáší poporodní intimitu, duchovní rozměr, oslavy vítězství života. Divákovi jsou prezentovány obě strany koutní plachty z rubu (pohledu matky) a z lícu (okolního světa). Další rovina díla zrcadlí autorčiny úvahy nad možnými návaznostmi nového na staré. Záměrně zvolené motivy vody a ohně jsou v současné společnosti spjaté s trendovými self-care rituály, jako například otužování v ledové vodě nebo pálení populárního tzv. svatého dřeva (palo santo). Alexandra Kopúnková pak také nabádá k diskuzi o lidové kultuře, osobní identitě a jejich vztahu k lokálnímu designu, který vnímá jako paradox dvou rovin, kdy na jedné straně stojí aktuální celospolečenská trendovost a na straně druhé reálný design vznikající v kontextu historie a geopolitiky. V rámci hledání osobního vztahu k lidové kultuře a v návaznosti na heslo "nové kořeny – staré větve" využívá autorka vernakulární prvky, které jsou přetvářeny do moderní formy designového vzoru. Formálně tak zůstává plachta zachována, ale proměňuje se skrze nový vizuální jazyk.


Oděvní designérka a umělkyně Alexandra Kopúnková (*1998 Bratislava, SK) je absolventkou Ateliéru intermédií a současnou studentkou Ateliéru tělového designu FAVU VUT. Kromě výtvarné tvorby se prezentuje především jako návrhářka pod oděvní značkou KHAKU. V roce 2018 prezentovala svou kolekci Pólnočné životy na Malé noci módy v Brně. Projekt Para a Dym byl poprvé představen v rámci Czech Design Week v pražské výstavní síni Mánes v roce 2022. V roce 2023 se dílo stalo součástí kolektivní výstavy v Galerii Sibiř v Brně. Na konečné podobě koutní plachty umělkyně stále průběžně pracuje, je tedy v procesu a návštěvník ho pokaždé vidí v jiné podobě.


EN


Alexandra Kopúnková's exhibition project Para & Dym ("Steam and Smoke") takes its name from the textile work that is the foundation of this installation. The work combines applied and fine art, to raise questions, about people's changing relationship to folk culture and its permeation in current World. What do traditions and rituals mean to us? What place do they have in our lives? Where do particular customs have their foundation, from what did they develop and how did they take shape? What rituals do we practice today and what is our relationship to them? 

The author's means of expressing her thoughts and visual representation is the corner sail, whose original function has faded over time. Historically, it was a woven textile used as part of the postpartum ritual until approximately 1945. The cloth was used to physically divide the room and create space for the new mother and newborn. On a spiritual level, it embodied a boundary to protect against evil forces. The hand-woven corner sheet on display, originating from western Slovakia, combines traditional and contemporary symbols. The motifs of water and fire refer to the themes of purification and protection, that can be achieved through these natural elements. The embroidered motif includes herbs – wood sorrel and white holly, which were traditionally sewn into fabrics for their healing and supposedly magical powers. 

The exhibition conveys an imaginary return/journey to the roots through a work, that brings a postpartum intimacy, a spiritual dimension, and a celebration of the victory of life into the space. The viewer is presented with both sides of the corner sail from the reverse (the mother's point of view) and from the cheek (the outside world). Another level of the work mirrors the artist's reflections on the possible continuities of the new with the old. The deliberately chosen motifs of water and fire are associated in contemporary society with trendy self-care rituals, such as hardening off in icy water or burning the popular so-called holy wood (palo santo). Alexandra Kopúnková also encourages a discussion about folk culture, personal identity and their relationship to local design, which she perceives as a paradox on two levels, where on the one hand there is the current societal trendiness, and on the other hand real design emerging in the context of history and geopolitics. In the search for a personal relationship with folk culture and in relation to the motto "new roots – old branches", the author uses vernacular elements that are transformed into a modern form of design pattern. Formally, the sail remains the same, but it is transformed through a new visual language. 

Fashion designer & artist Alexandra Kopúnková (*1998 Bratislava, SK) is a graduate of the Intermedia Studio and a current student in the Studio of Body Design at FAVU VUT. In addition to her artistic work, she presents herself primarily as a designer under the clothing brand KHAKU. In 2018, she presented her collection Midnight Lives at the Small Fashion Night in Brno. The project Para and Smoke was first presented during Czech Design Week at the Mánes exhibition hall in Prague in 2022. In 2023, the work became part of a collective exhibition at the Sibiř Gallery in Brno. The artist is continuously working on the final form of the corner sail, therefore it is still in a process and visitors see it in a different form each time.

OTEVÍRACÍ DOBA
Galerie Edikula je otevřena každý pracovní den od 8 do 20 hodin.
Najdete nás v prvním patře na Arna Nováka 1, budova C, FF MU.
Autorka loga Tereza Bierská
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!